Hogyan kezeljük a dühöt?
A düh az egyetlen luxus, amit nem engedhetünk meg magunknak. Az életeken át gyûjtött jó benyomások a tudat tőkéje és a tartós boldogság egyetlen forrása. Ezek egy szempillanás alatt eléghetnek egy-egy hûvös vagy forró dühroham alatt. Buddha szerint a düh elkerülése a legnehezebb és legszebb köntös is egyben, amit az ember viselhet, és rengeteg módszert adott e cél elérésére.
Egy nagyon hasznosű eszköz tudatában lenni minden tapasztalat mulandó és feltételekhez kötött mivoltának, tudva, hogy a nehéz helyzetek meg fognak változni, és a haragunk el fog múlni. Egy másik megközelítés az ok és okozat viszonyának észbentartása. Ha egy ellenség provokál minket, tudnunk kell, hogy éppen saját maga számára okoz rossz karmát, amely bizonyosan vissza fog térni hozzá. Ahelyett, hogy mi is belesodródnánk és még több negativitást hoznánk létre, tanúsítsunk inkább empátiát irányában. Használhatunk mantrákat is, amelyek lehetővé teszik, hogy a nemkívánt érzelmek elmúljanak anélkül, hogy a rossz szokásokat erősítenék. Ha tudatában vagyunk az érzelemnek anélkül, hogy cselekednénk a hatására, a nemkívánt érzelem nem kap energiát. Egyre ritkábban fog megjelenni, míg végül teljesen elmarad.
A düh jó ellenszere a türelem, ami egy olyan tulajdonság, amely feltétlenül szükséges a tudattal való hatékony munkához. Ellenségek és nehéz helyzetek nélkül nem lenne alkalmunk a türelem kifejlesztésére, türelem nélkül pedig nem világosodhatnánk meg. Ezért aztán meg kellene próbálnunk hálásnak lenni ezekért a lehetőségekért. Düh nélkül cselekedni, bármi is történik, felszabadítja a test, beszéd és tudat időtlen bölcsességét
Általános kérdések (düh kezelés)
2019-04-07
Hozzászólások (0)